Beskrivelse
Snurretoppe i træ er velegnede til fornøjelig adspredelse og træning af din finmotorik.
Snurretoppe har en utroligt lang og fascinerende historie, der strækker sig over tusinder af år og flere kontinenter.
Det er svært at fastslå den præcise oprindelse for snurretoppen, da den dukker op i forskellige kulturer næsten samtidigt.
Man har fundet beviser for snurretoppe i mange civilisationer, herunder i antikken, hvor snurretoppe blev brugt både i det gamle Grækenland og Rom. Arkæologer har fundet snurretoppe lavet af keramik, træ og ben på udgravningssteder, og de er også afbilledet på antikke vaser, hvilket viser, at de var en populær form for underholdning.
Snurretoppe har også en lang tradition i Asien. I Japan kaldes de koma og kom oprindeligt fra Kina. I Edo-perioden i Japan (1603-1868) blev snurretoppe til en form for spil og kunstart, hvor artister kunne udføre tricks med dem, og de blev også brugt i kampspil, hvor man forsøgte at slå modstanderens top ud af en ring.
De kinesiske snurretoppe, kendt som tuoluo (陀螺), har en særlig og dyb historie, der adskiller dem fra mange andre kulturers versioner.
De tidligste snurretoppe var ofte en simpel kegleformet figur, der blev sat i gang ved at sno den med fingrene eller ved hjælp af en snor. Sidenhen er designet blevet mere avanceret, og man har introduceret piske og mekaniske snoretræk for at opnå længere og mere stabile rotationer.
Uanset deres form, har snurretoppen bevaret sin tidløse appel og er stadig elsket af både børn og voksne over hele verden.
Den Kinesiske Butik fører to forskellige varianter af snurretoppe i træ.
- en pakke med 3 stk
- håndlavede snurretoppe i ekstra glat kvalitet, solgt enkeltvis
Pose med 3 stk. Snurretop i træ
Farverige og glat kvalitet i træ.
Ø3,5 cm H 4,5 cm. Kr. 60.- for 3.
Enkelt Snurretop i træ
Håndlavet træsnurretop i lækker glat kvalitet.
Ø 4 cm H 4 cm . Kr. 48.- per stk.



















